Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar, Uygulamalar ve İnternet Siteleri

Oyunlar çocukların kalıcı olarak öğrenmesi sağlayan en etkili araçlardır. Çünkü çocuklar oyun oynarken eğlenirler ve özellikle 2-6 yaş arası çocuklar hayatı oyunlarla keşfederler. Ayrıca oyunlar çocukların zihinsel, bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişimine katkı sağlar. Bu yüzden çocuklara İngilizce öğretiminde oyunlar en etkili araçlardan birisidir. Çocuklara İngilizce öğretimi ile ilgili yazımda İngilizce öğretirken oyunları nasıl ve ne zamana kullanmamız gerektiğini anlatmıştım. Burada ise yararlanabileceğiniz eğlenceli ve etkili çocuklar için İngilizce oyunlar, uygulamalar ve internet sitelerini listeledim.

Çocuklara İngilizce öğretirken yararlanabileceğiniz oyunları iki gruba ayırabiliriz;
Birincisi geleneksel oyunlar; çocuklarla yüz yüze, fiziksel olarak oynadığınız oyunlar.
İkincisi ise dijital oyunlar; İngilizce mobil uygulamalar, oyunlar ve internet siteleri gibi çocukların akıllı telefon, tablet veya bilgisayar ile oynadıkları oyunlar.
Her iki tip oyun da çocukların İngilizce gelişimine oldukça faydalıdır ve İngilizce öğretiminin olmazsa olmaz bir parçasıdır. Çünkü çocuklar eğlenirken İngilizce öğrendiklerinin farkına bile varmazlar. Burada İngilizceyi çocuklara bir ders gibi öğretmemek, İngilizceyi onlar için bir ders haline getirmemek çok önemli. Yani yapmamız gereken oyunlar aracılığıyla İngilizceyi “onlara sezdirmeden” öğretmek.

Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar, Uygulamalar ve İnternet Siteleri
Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar Dil Öğretiminde En Büyük Yardımcınız

Bu yazımızda çocuklara İngilizce öğretmek için faydalanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz uygulamaları, oyunları ve internet sitelerini sizler için derledik. Çocuklara İngilizce öğretirken kullanabileceğiniz en etkili ve eğlenceli dijital ve geleneksel oyunları aşağıda listeler halinde görebilirsiniz.

DİJİTAL OYUNLAR

Çocuklara İngilizce öğretiminde kullanabileceğiniz mobil uygulamalar, oyunlar ve internet siteleri ücretli ve ücretsiz olabiliyor. Ben en etkili İngilizce oyun, uygulama ve siteleri sizler için derledim Siz de çocuğunuzun ilgi ve isteğine göre aşağıdaki oyunlardan istediklerinizi kullabilirsiniz. Size aşağıdaki oyunların hepsini değil de sadece bir veya ikisini kullanmanızı tavsiyed edeceğim. 2-6 yaş arası çocuklara İngilizce öğretirken daha çok İngilizce video ve çizgfi filmleri kullanmanız, onları telefon, tablet ve bilgisayardan olabildiğince uzak tutmanız onların zihinsel gelişimi için daha faydalı olacaktır. Çocuklara izletebileceğiniz İngilizce çizgi filmler ve videolar için buraya tıklayınız.

Okul Öncesi Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar
(Çocuklara İngilizce Öğreten Oyunlar)

1- Çocuklar İçin Pumkin Online İngilizce Öğretim Uygulaması

Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar, Uygulamalar ve İnternet Siteleri
Pumkin – Çocuklar İçin En Etklili Online İngilizce Öğretim Aracı

Bu uygulama ücretli olmasına rağmen kesinlikle benim favorim. Her iki çocuğumun da İngilizceyi sevmesine ve öğrenmesine en büyük katkıyı sağlayan oyun olmuştur. 3-10 yaş grubu çocuklara eğlenceli şekilde İngilizce öğretmeyi amaçlayan (ve öğreten) bir İngilizce oyun uygulamasıdır. Bu oyunu çocuğunuza düzenli bir şekilde oynatırsanız, 5. ayın sonunda çocuk temel düzeyde İngilizce becerisini edinmiş olacak. Bu sebepten dolayı ebeveynler dışında, bu uygulamayı özellikle okul öncesi öğretmeni olup öğrencilerine eğlenceli ve ilgi çekici bir şekilde İngilizce öğretmek isteyen ana sınıfı öğretmenlerine, 1. sınıfları okutan sınıf öğretmenlerine ve 3-10 yaş arası öğrencileri olan İngilizce öğretmenlerine mutlaka tavsiye ediyorum. Kesinlikle verdiğiniz ücrete değecektir. Buraya tıklayarak oyun hakkında daha detaylı bilgi alıp, uygulamayı satın alabilirsiniz.


2- British Council – Learn English Kids

Learn English Kids by British Council

Çoğu İngilizce öğretmeni için de müthiş bir kaynak olan ve British Council tarafından hazırlanan bu sitede çocuklar için İngilizceye dair her şeyi bulabilirsiniz. Site için her hangi bir üyelik gerekmiyor, tamamen ücretsiz. Sitede çocuklara yönelik oyunlar, konuşma-dinleme aktiviteleri, dilbilgisi ve kelime etkinlikleri, hikayeler, şarkılar çokca yer almakta. Siteyi keşfetmek için başlığa tıklayabilirsiniz.


3- Duolingo Kids

Duolingo

Dünya çapında en çok kullanılan yabancı dil uyugulamalarından birisi olan Duolingonun sadece çocuklara yönelik Duolingo Kids adlı uygulaması da var. Çocuklara etkili bir şekilde dil öğretmeyi amaçlayan Duolingo Kids ücretsiz bir uygulama.


4- Cambly

Cambly

Skype ya da Zoom gibi bir yapısı olan Cambly, ana dili İngilizce olan kişilerle haftanın belli günleri ve belli saatlerinden online görüşme yapmanızı sağlayan bir uygulama. Binlerce kişi içinden kendinize en uygun olan eğitmeni seçtikten sonra (ki bu eğitmenler genelde İngilizce öğretmenleri oluyor) programınızı yapıyorsunuz ve günü geldiği zaman seçtiğin eğitmenlerle seviyenize uygun görüşmeler yapıyorsunuz.
Bu uygulamanın Cambly Kids adında, sadece çocuklara yönelik İngilizce öğretimi yapan eğitmenlerin olduğu ayrı bir platformu var. Burada eğitmenler çocukların seviyelerine inebiliyorlar ve kuklalar veya hayvan figürleri gibi ilgin nesnelerle çocukların ilgilerini çekmeyi başarıyorlar.
Oldukça etkili olan ve ana dili İngilizce olan kişilerle bire bir iletişime geçmenizi sağlayan Cambly tabi ki ücretli bir platform. Seçtiğiniz gün ve saat sayısına göre ücreti değişiyor ve bana göre bu ücret bir hayli fazla.


5- Lingokids

Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar, Uygulamalar ve İnternet Siteleri
Lingokids

Lingokids uygulaması da Duolingo gibi oyunlar aracılığıyla çocuklara İngilizce öğretmeyi amaçlayan intereaktif bir uygulama. 2-8 yaş arası çocuklara oyun tabanlı ve interaktif bir şekilde İngilizceyi örğretirken, içerisinde veliler için de bir rehber barındırıyor. Aynı zamanda harfleri ve sesleri de çocuklara öğretiyor. Bu uygulamanın ücretsiz sürümünde günde üç oyun, şarkı ve videoya ulaşabilirken, ücretli sürümde oyunun sağladığı tüm avantajlardan sınırsız şekilde faydalanabilirsiniz.


6- PBS Kids

Oyun ve videolar aracılığıyla çocuklara İngilizce öğretmeyi amaçlayan bu websitesinde yüzlerce farklı seçenekler ve ebeveynlere tavsiyeler bulabilirsiniz.


7- National Geographic For Kids

Doğa, hayvanlar, bilimsel konular ve ülkeler gibi konularda hazırlanmış, sadece çocuklara yönelik video ve oyunların olduğu bir websitesi.


8- Learning Games for Kids

Çocuklar için her konuda eğitici ve öğretici flash oyunları ücretsiz bir şekilde sizlere sunuyor.


9- Games to Learn English

Çocukların hemen her konuda kelime öğrenmelerine yardımcı olan flash oyunların olduğu bu site. Sadece 2-6 yaş çocuklar değil daha büyük yaştaki çocukların da ilgisini çekebilecek rekabetçi bir oyun ortamı sağlıyor.


10- Fun Brain

5 -12 yaş arası çocukların ilgisini çekebilecek İngilizce oyun ve aktivitelerin bolca bulunduğu bir websitesi. Sadece İngilizce değil matematik ve okuma konusunda da çeşitli aktivite ve oyunlar bulunan bu site tamamen ücretsizdir.


Yukarıdaki oyun ve uygulamalar içinde en faydalısı ve en iyisi hangisi? Çocuklara İngilizce öğretiminde kullanabileceğim en iyi oyun – web sitesi hangisi?

Yazımın başında da belirttiğim gibi dijital oyunlar çocukları ekrana bağımlı yaptıkları için bu oyunlardan sadece bir veya ikisini seçip onlara yoğunlaşmanız, çocuklarınızın hem dil hem zihinsel gelişimi açısından daha faydalı olacaktır. Bu oyunların, uygulamaların ve internet sitelerinin hepsini kendi çocuklarım üzerinde denedim. Bu tecrübelerime göre bir İngilizce öğretmeni olarak benim size tavsiyem, fiyat-performans açısından en iyi ve en etkili olan Pumkin İngilizce Öğretim Uygulaması olur. Çünkü 5 aylık düzenli programı var ve çocuğunuzun her gün 15 dakika oynaması, temel düzeyde İngilizceyi öğrenmesi için yeterli oluyor.
Tabi ki daha yüksek bütçe ayırabiliyorsanız Lingokids ve Cambly uygulamasını da kesinlikle tavsiye ederim. Özellikle Cambly interaktif ve native speaker (ana dili İngilizce olan kişi) ile bire bir konuşma fırsatı verdiği için çok etkili ancak aylık ücreti (haftada bir saatlik görüşme) 400 TL civarı olduğunu unutmayın!

Çocuklar İçin İngilizce Oyunlar, Uygulamalar ve İnternet Siteleri

GELENEKSEL OYUNLAR

Çocuklarla karşılıklı oynayabileceğiniz oyunlardır. Çocuklar ebeveynleri veya arkadaşlarıyla oyun oynamayı çok severler. İşte bu oyun vaktini İngilizce öğretiminde doğru bir şekilde kullanmanız onların İngilizcelerini kolayca geliştirmesine ve dili edinmesine vesile olacaktır.

Öncelikle şunu söylemeyim ki çocuklarla İngilizce oyun oynayabilmeniz için öncesinde çocukların bu konuda bir ön bilgisi olması gerekmektedir. Yani İngilizceyi daha önceden görmüş ve oyun oynayabilecek seviyede olması gerekir. Çocukların bu seviyeye gelebilmesi için izlemeniz gereken yöntem ve teknikleri buraya tıklayarak görebilirsiniz. Yazımda belirttiğim teknikleri yaparsanız, çocuklar oyun oynayabilecek seviyede İngilizce öğrenmiş olurlar. İşte çocuklar bu seviyeye geldiklerinde onlarla evde İngilizce oyunlar oynamaya başlayabilirsiniz. Peki İngilizce öğretmek (ya da geliştirmek) için çocuklarla oynayabileceğiniz İngilizce oyunlar nelerdir?

Bu sorunun cevabı aslında sizin yaratıcılığınıza ve çocuklarınızın ilgisine bağlı. Evde oynadığınız her oyunda İngilizceyi kullanmalısınız. Bu oyunlar klasik olacak ama evcilik, hayvan konuşturma, robotlar, bloklar, legolar gibi çocukların oynamaktan hoşlandığı her türlü oyun olabilir. Bunlar dışında çocuklarla İngilizce oynanabilecek oyunlar;

Simon Says – Türkçesi “Simon Diyor ki”. Çocukların oynamaktan zevk aldığı bir oyun. Buraya tıklayarak oyunun nasıl oynandığını görebilirsiniz.

Board Games – Masa üstü oyunları. Bunlar scrabble, ladders gibi bir tahta üzerinde oynanan oyunlardır.

Chinese Whisper – Kulaktan kulağa. Bunun için en az 4 kişi gerekiyor ve çocuklara öğretmek ya da pekiştirmek istediğiniz kelimeleri kulaklarına fısıldayabilirsiniz.

Taboo – Tabu tüm dünyada oynanan en yaygın oyunlardan birisidir. İngilizcede belli bir düzeye gelmiş çocuklarla oynanabilecek eğlenceli bir oyun.

Share:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir